09156548158

خانه تاریخی عامری ها

خیابان علوی کاشان
محبوب ترین هفته

توضیحات

 

 

خانه تاریخی عامری ها،بنایی که بیش از دویست سال قدمت دارد و مربوط به دوره ی زندیه است .ده هزار متر مربع زیرزمین ودوازده هزار متر زیربنا دارد.  این خانه تنها خانه ای در کاشان است که حمام و مخفی گاه دارد.کریاس (پیش ورودی) جایی که حیاط را به هم وصل می کند دیده می شود.پیش از ورودی هشتی دارد ، که امروزه کاربرد لابی را داشته وتزییات وگج بری مزیین بخش این بنا شده است.

 بالای پشت بام و زیر زمین برای زیبایی  قرینه سازی شده است.این خانه کامل ترین و بزرگترین خانه در ایران است  که تاج دارد.زیر زمینش پر از نقش ونگار است .حیاط بیرونی مخصوصا تجار وکاروان بوده  که محل اسکان آنها بوده است.حوضخانه مخصوص عقد وعروسی بوده است ودر تابستان استفاده می شده است؛ حیاط پشتی شاه نشین دارد.

 اولین کاغذ دیواری که ازروسیه وارد ایران شد به کار برده شده  است ،در سقف 99 گل دارد که به خاطر ذکر تسبیح شبیه هم نیستند.

 هفتاد درصد معماری این بنا دست نزده است وفقط دودزدایی شده است. در زمان جنگ خانوارهایی اسکان داده شده اند.در سقف تصاویر ماه وخورشید دیده می شود که بالای سر خورشید ،ستاره ی زهره است.شیشه های رنگی به کار برده شده از تجمع  حشرات موزی جلوگیری می کند، رنگ سبز نماد سبزی، رنگ زرد پاییز ،رنگ قرمز خورشید و آبی نماد آسمان است.

درهای دوجداره است وپنجره ها ارسی دار است.در آینه کاری رنگ آمیزی  دم طاووس مشخص است.

این خانه تاج دارد.تاج دورویه که حدود پنجاه درصد آثار تاریخی کشیده است . طرح هایی  از سی وسه پل ،ارگ بم و قلعه فلک الافلاک و...دیده می شود.بالای پشت بام بهارخواب دارد که اهالی محرم خانه درآنجا میخوابیدند و به جایی مشرف نبوده است.ضلع شمالی خانه زمستان نشین بوده ودرآن قسمت خانه  روبروی آفتاب بوده وشومینه دارد.قسمت جنوبی پشت به آفتاب است و تابستانی نشین بود که به آن صوفخانه می گویند ویلایی که در کویر بوده است.آقای عامری  از اهالی عرب عربستان بوده است که ساکن اردستان شده  و سپس  میراث فرهنگی   این خانه را از وراث می خرد، بازسازی میکند وسپس به  بزرگترین مجموعه هتل گردشگری ایران تبدیل شده است.

حمام باشکوهی دارد  که مواد به کار رفته در آن از گچ نیست ساروج است ، مواد به کار برده شده  آهک وسفیده تخم مرغ وگیاهی به نام لویی است.

طراحی خاص هر اتاق و اسم های متفاوت آنها جذابیت های این هتل را بیشتر کرده است.  امروزه تالار آیینه کاربرد رستوران دارد.

خانه ی عامری ها در خیابان علوی کاشان است و همه روزه میزبان مسافران وگردشگران است.

 

 


امکانات و ویژگی ها


نظرات

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;