09156548158

سر در بازار قیصریه

میدان نقش جهان
محبوب ترین هفته

توضیحات

سر در بازار قیصریه
 بازار قیصریه در میدان نقش جهان قرار دارد و همه روزه به جز روزهای تعطیل از صبح تا عصر باز است. معمار این بنا  استاد علی اکبر اصفهانی بوده  و این بنا در زمان شاه عباس اول به اتمام رسیده است. دروازه های  شهر از طريق بازار قيصريه، اصفهان جديد را به  ميدان کهنه آن روزگار متصل می کرده است.
شوالیه ژان شاردن فرانسوی  جهانگرد مشهور  می گوید بیش از ده سال از عمر خود را در اصفهان گذرانده و آنچه را به چشم خود دیده به رشته ی تحریر در آورده  است .استِوی شرح بازار بزرگ اصفهان را از سر در ورودی آن که بازار قیصریه نام دارد آغاز می کند و می نویسد:بازار بزرگ اصفهان در شمال میدان واقع شده و سر دری با تزیینات آجرهای چینی دارد ,دو طرف این سردر دو سکوی وسیع قرار دارد که یا سنگ یَشم و سماق مفروش شده و روی این سکوها جواهر فروشان و زرگران بساط می کردند.
در بالای سر در قیصریه تصویر شاه عباس در جنگ ازبکان یا در شکارگاه و تصاویری از مردان و زنان اروپایی دیده می شود که در حال حاضر به علت مجاورت یا هوا و فرسودگی های ناشی از باد و باران تقریبا محو شده است.
شاردن این سر در را قیصریه می نامند به علت اینکه از روی یکی از بناهای شهر قیصریه (قیساریا)در آسیای صغیر یعنی ترکیه امروزه ساخته اند.

بیت شعری از سعدی بر سر در کاشی کاری شده نقش بسته است


غرض نقشی است کز ما باز ماند                  که هستی را نمی بینم بقایی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت                      کند در کار درویشان دعایی

 

در کتاب محاسن اصفهان بازار قیصریه را اینگونه توصیف میکند"در قدیم به راسته یا تیمچه ‌های دراز بازار قیصریه گفته می ‌شد. قیصریه با بازارهای دیگر تفاوت ‌هایی دارد. مثلاً قیصریه در دارد و درهای آن در زمان تمام شدن کار دکان‌ دارها بسته می ‌شد. دیگر اینکه قیصریه ‌ها اغلب به فروش کالای ظریف و زینتی و گران ‌قیمت اختصاص داشتند. مثلاً جواهرات، فرش‌ های گران بها، پارچه و …."


امکانات و ویژگی ها


نظرات

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;