09156548158

مدرسه چهارباغ

چهارباغ عباسی
محبوب ترین هفته

توضیحات

 

مدرسه ی چهارباغ که امروزه به نام مدرسه ی علمیه امام جعفر صادق(ص)مشهور است.مدرسه چهارباغ چهر ایوان دارد . نمای بیرونی سر دری عظیم و زیبا دارد که شامل 17 طاق در آجری است.سر در ب کاشی های زیبا با مقرنس هایی پر خطوط مزین شده است.

این بنا آخرین بنای باشکوه صفویه است که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادر شاه در آن دوره نامیده شده است.برای تدریس و تعلیم دینی طلاب در دوره آخرین پادشاه صفوی در زمان شاه سلطان حسین از سال 1116 تا 1126 هجری ساخته شده است . درختهای چنار کهنسال و نهر آبی که در آن جریان دارد ,بر زیبایی تزیینات نفیس کاشی کاری آن افزوده و بنا را بسیار روح نواز نموده است.

 مدرسه چهار باغ که  هم مدرسه و هم مسجد بوده است، با  مساحت ۸۵۰۰ متر مربع  در ضلع شرقی خیابان چهارباغ قرار دارد.

از نظر تزییات و معماری طرح کاشیکاری ,گنبد مدرسه ی چهارباغ بعد از گنجد مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. اما درِ مجلل آن با طلا و نقره تزیین شده است .از لحاظ زرگری و طراحی و قلمزنی با شکوه ترین مدرسه حاضر است.

 

در وسط دالان مدرسه سنگاب قرار دارد که صلوات بر چهارده معصوم با تاريخ ۱۱۱۰ هجری بر روی آن سنگتراشی و خوشنويسی شده است.
ايوان ها و حجره های صحن چهار ايوان مدرسه رو به باغی پر  از درخت قرار دارد که جويباری از ميان از آن می گذرد وبه نهر فرشادی معروف است.

کاشیکاری های هفت رنگ,معرق ,گره سازی منحصر به فرد است و به عنوان موزه ی کاشیکاری اصفهان مشهور است.

محراب,منبر مرمری ,حجره ی مخصوص شاه سلطان حسین خطوط نستعلیق کتیبه ها و پنجره های چوبی دیده می شود.

کاروانسرای مادر شاه مجلل ترین اقامتگاه مسافرین سه قرن پیش است و متصل به ساختمان های مدرسه ی چهارباغ در ضلع شرقی آن است، که هم اکنون تبدیل به مهانسرای عباسی شده است. احیا این مجموعه عظیم معماری  بزرگی در جهت جلب جهانگردان و گردشکران به سوی اصفهان شده است.

مدرسه چهارباغ در خیابان چهار باغ قرار دارد.


امکانات و ویژگی ها


نظرات

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;