09156548158

مسجد جامع جورجیر

محله ی حکیم،انتهای بازار رنگرزان
محبوب ترین هفته

توضیحات

مسجد جامع جورجير

این بنا متعلق به دوران دیلمی وسده چهارم هجری قمری است.آجرسازی و گره ها به سبک رازی می باشد.مسجد جورجیر در خیابان حکیم و انتهای  انتهای بازار رنگرزان قراردارد.

 سردر جورجیر یک قوس شکنج یا کنگره‌ای بزرگ یازده‌ پر برافراشته شده که  این سر در را منحصر به فرد می کند.

ما فروخی در کتاب محاسن اصفهان پس از توصیف مسجد جامع عتیق بزرگی یعنی قسمتهائی از مسجد جمعه امروز که تا اواخر قرن پنجم هجری ساخته شده بوده است بوصف مسجد جامع صغير معروف به (جورجير) که کوچکتر ولی زیبا تر بوده میپردازد و میگوید که این جامع معروف به ( جورجير ) بوده و توسط کافي الكفاة صاحب بن عباد ساخته شده است.

 این مسجد دارای شستانها، خانقاهها، کتابخانه، مدارسی برای فقها ودر محل آثار برجای مانده مسجد جورجیر و در مجاورت آن در فاصله سالهای ۱۰۹۷ تا ۱۰۷۳ هجری بوسیله حکیم محمد داود طبیب شاه عباس دوم مسجد حکیم بنا شده است ،که هم اکنون یکی از بناهای نفیس دوره صفویه در اصفهان محسوب میشود . مسجد حکیم چهار در دارد که دو تای از آنها در جنوب شرقی و جنوب غربی صحن مسجد واقع شده ودو در دیگر در شمال و شمال غربی است . در شمال غربی هنوز هم در بین اهالي بدر (جوجه) یا (جوجی) معروف است که تحریف شده کلمه (جورجير) میباشد و از نظر تاریخی ارزش فوق العاده دارد زیرا تنها اثر موجود و مهم از دوره ای ست که اصفهان پایتخت پادشاهان آل بویه بوده است. سر در مزبور از نمونه های بسیار عالی هنر آجر تراشی و گچ بری در نیمه دوم قرن چهارم هجری است و فعلا در ردیف سایر بنا های قدیمی گنجینه تاریخی اصفهان در معرض تماشای سیاحان قرار دارد.

شیخ جابری انصاری از این سردر بنام (جوء جوء ) نام برده است.

نماهای خارجی طرفین سر در و در داخل طاقنماهای آجری به خط کوفی گچ بری شده است.

از پایین تا بالای فرو رفتگی دیوار سمت راست بیرونی سر در،پنج جفت نقش شمعدان مانندی تکرار شده که در بالای هر هفت نقش شمعدان،کتیبه ای مستطیل شکل است که حاوی عبارات قرآنی به خط کوفی است این نقوش یاداور شمعدان حنوکا است یهودیان در جشن هشت روز در ععید حنوما این شمعدان ها را روشن می کردند.

کلمات لا اله الا الله_محمد رسول الله القدره الله العظمه الله _سبحان الله و الحمدالله نوشته شده است.

هتل سنتی حکیم در این خیابان حکیم و در مجاورت مسجد  جامع جورجیر قرار دارد.

 

 


امکانات و ویژگی ها


نظرات

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;