09156548158

پل جویی

کمال اسماعیل
محبوب ترین هفته

توضیحات

 

پل سعادت آباد(پل جویی)

 

این پل با عرض کم و طول حدود 147 متر بر بستر زاینده رود,بین دوپل الله وردی خان و پل خواجو ساخته شده است .از مستحدثاث دوره ی شاه عباس دوم در سال 1056 هجری است .پل مزبور برای عبور و مرور مردم نبوده است بلکه صرفا وسیله ی ارتباط باغ های سلطنتی دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه یعنی باغ معروف به باغ دریاچه با باغهای وسیع سعادت آباد بین پل الله وردی خان و پل خواجو و بناهای باشکده هفت دست و آیینه خلنه و کشکول و نمکدان بوده است و محل عبور خانواده شاه صفوی و امرا و اشراف و مهمانها و سفرایی بوده است که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم  را داشته اند.قدمت این پل مربوط به دوره ی صفویه است.

باغ سعادت آباد باغی وسیع بوده که چشم انداز آن بستر زاینده رود بود و شاه و میهمانان او مراسم آتشبازی و چراغانی و قایقرانی بر روی بستر رودخانه مخصوصا قسمتی را که بین پل سعادت آباد و پل خواجو قرار داشته است از تالار عمارت آیینه خانه تماشا می کردند.گردشگران دوره شاه سلیمان صفوی مانند سانسون و انگلبرت کمپر در سفرنامه های خود از میهمانان باشکوه ،مراسم عید و شرفیابی سُفرای خارجی به تفضیل سخن گفته اند و ذکر آنها در مبحث باغها و قصرهای ساحل زاینده رود خواهد آمد.

وجه تسمیه این پل جویی و در تلفظ عامه ی مردم (جوبی) و به غلط (چوبی)که در یک قرن اخیر متداول بوده است به مناسبت جوی کوچک ظریفی از سنگ پارسی بوده است که در عهد صفویه بر روی پل تعبیه کرده بودند. واین جوی,آب را از طرفی به طرف دیگر پل جاری می کرده است.

نام اصلی آن پل سعادت آباد بوده و مناسبت مجاورت با هفت دستگاه کاخهای سلطنتی عصر شاه عباس دوم (پل هفت دست) نیز نامیده شده است.در پی دعوت حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی از ضرغام السلطنه ،نیروهای بختیاری به باغ ابریشم می رسند و از پل چوبی میگذرند.

در کتاب فواید الصفویه به صراحت این پل , به پل سعادت آباد نامیده شده است.


امکانات و ویژگی ها


نظرات

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;