09156548158

درباره اصفهان

اینجاییم که ایران را به شما معرفی کنیم

درباره اصفهان

درباره اصفهان

اصفهان در مرکز فلات ایران قرار دارد.از نظر مساحت جغرافیایی 55000 هکتار مساحت دارد.نام های پیشینه اصفهان سپاهان، اسپادانا , دارالمومنین، اسپهان، جی، گی، گابیان، سپانه است.

پل شهرستان اصفهان را پل جی می گویند.

خاک اسپهان از مشرق به مغرب، امروزه نزدیک به شصت فرسنگ است. و از ناحیه میان مغرب و جنوب. به محاذات ناحیه میان مشرق و گوشه شمال، قرب هفتاد فرسنگ که به اَنارَک می رسد و از شمال به جنوب به یک اعتبار به چهل فرسنگ رسیده، و از زاوية میان غرب و شمال به محاذات زاویه میان مشرق و جنوب نیز شاید از پنجاه فرسنگ کند.
بلندترین روز اصفهان در اواخر بهار، به چهارده ساعت و چهارده دقیقه می رسد و بلندترین شب، در اوایل زمستان تا اول سپیده، دوازده ساعت و سی و یک دقیقه و بین - الطلوعين، یک ساعت و سی دقیقه، و روز در زمستان نه ساعت و پنجاه و شش دقیقه.عالی قاپو

 

 

بعضی نخست بانی  شهر را طهمورث گویند که چهار دیه دردشت و جوباره و کوشک وکران را به یکدیگر پیوست داده وبعد ،جمشید بر آبادی شهر و نواحی افزوده ،مجملا آب زاینده رود وخاک جی و سلامت و خوشی هوای وی،طبعا و عقلا گواهی می دهد،همیشه آباد و دارای شکوه زیاد بوده،زلزله وصاعقه و طاعون و وبا در آن کمتر لاشد وغله اش دیر بماند...

خیابان های اصلی و فرعی شهر

در شهر ،سه خیابان اصلی دارد وچند خیابان فرعی:

اول

یکی،خیابانی است از نواقلی جنوب وبالای هزار جریب و هزار دره،مستقیم آمده چهارباغ بالا را طی کرده  از پل الله وردی خان گذشته به چهارباغ عباسی رسده تا دوازه دولت  با خیابان چهرسوی شیرازی ها تقاطع کرده و رد شده جنب دروازه دولت و درب کوشک و باغ حاجی و به آب بخشگان رسیده به خیابان دور شهر

دوم،از خیابان دور شهر و فلکه چهارسوق کوچک تا خیابان خوش و چهار سوی شیرازی ها و جنب چهل ستون وارد میدان شاه و خیابان حافظ وطرف دروازه اسماعیل و احمدآباد و باغ شیخ العراقین و جنوبی پایین دروازه و باطرقان تا خیابان دور شهر

سوم،خیابان دور شهر که غربی آن از دوازه تهران تا نزدیک پل مارنان به کنار زنده رود رسید و شرقی آن از پافجان وساسان وبالای ترواسکان و قسمتی از پایین دروازه جنوبی آن ،حاشیه رودخانه از پل مارنان تا نورآباد وبالای خواجو و ترواسکان و مهر آباد و مهرات و شمالی آن سید احمدیان و پایین دروازه تا مورنان و دروازه تهران ،و هر نقطه ی آن را باز اسمی نهاده اند،چون شاپور و پهلوی و غیره.

و خیابان فرعی ممتد:یکی ،چهارباغ صدری است از خیابان جنب پا قلعه گذشته به یزد آباد با خیابان از غرب به شرق،در خیابان حافظ تقاطع کرده و رفته جنب امامزاده اسماعیل و جعفریه و پشت میدان کهنه  ومسجد جامع و بابا قاسم گذشته تا به طوقچی رسیده و از پل انجیری و باغ نگار و باغ قوشخانه و باغ لنجانی رد شده برای زینبیه ،و این خیابان به نام هاتف، شاعر شهیر اصفهانی است.و دیگر ،خیابان شیخ بهایی است و دیگر خیابان عباس آباد است و دیگر کمال الدین اسماعیل ،لب رودخانه و خیابانی به نام پهلوی ،دیگر خیابان سید علی خان ،دیگر  خیابان پشت مدرسه چهارباغ به چهارباغ نو ؛خیابان دور شهر از پل مارنان که می گذرد ،می رود تا فرح آباد و برگشته به دستجرد ؛ ور در جلفا خیابانی به نام نظر طرح انداخته اند ؛ و از هزار جریب برای حسین آباد نیز خیابانی ممتد اسن که به دستجرد منتهی می شود ،طرف شرقی آن خیابان هم برای تخت پولاد امتداد دارد.(تاریخ اصفهان،حاج میرزا  حسن خان جابری،ص 418)

در حال حاضر اصفهان سومین شهر پرجمعیت ایران است. در سال 1403 جمعیت استان اصفهان وارد مرحله پیری میشود.یکم آذر را روز اصفهان از سال 1397نام گذاری کردند.

 اقتصاد استان اصفهان بر پایه  کشاورزی و صنعت است و صنایع دستی است.

از صنایع  در اصفهان می‌توان به  فولاد مبارکه، اسنوا و ذوب‌آهن اصفهان و صنعت طلا  اشاره کرد.   و بزرگترین تأمین کننده بوقلمون و رتبه ی سوم عسل در کشور است. در اواخر سال 90 از نظر داروسازی قطب سوم داروسازی کشور شده است .

مردم این شهر فارسی زبان بوده اند و قوم های مختلف ترک ,ارمنی,لر ,گرجی ,آذری,یهودی,کردها و عرب هستند و این شهر پناهنده های عراقی و افغانستانی دارد. 

ناصر خسرو قبادیانی در قرن 444 هجری قمری پس از ورود به اصفهان این طور این شهر را توصیف می کند:

"اصفهان" شهری است بر هامون نهاده(دشت) آب و هوایی خوش دارد و هر جا که ده گز چاه فرو برند، آبی سرد و خوش بیرون آید و شهر دیواری حصین بلند دارد در شهر جویهای آب روان و بناهای نیکو و مرتفع و در میان شهر مسجد آدینه بزرگ نیکو و بارویِ شهر را گفتند سه فرسنگ و نیم است.

یاقوت حموی (جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس عرب‌زبان یونانی‌تبار قرن ششم و هفتم قمری)

در مورد اصفهان نوشته بود: «اصفهان یا اسپهان از کلیه اسباه است که به معنی سپاه و اسب می‌باشد.

پیش از اسلام آثار دو دوره ی سلجوقی و صفوی به وضوح. در اصفهان دیده می شود و معماری بی همتایی دارد.

در دوره سلجوقه به بنایِ بی نظیر مسجد جامع و آرامگاه خواجه نظام ملک و سلطان سنجر می توان اشاره کرد.

 آثار میدان نقش جهان و خیابان چهارباغ مربوط به دوره ی صفوی است.

چهار باغ

از جاذبه های تاریخی این شهر می توان به میدان نقش‌جهان، مسجد شاه عباس، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع اصفهان، مسجد سید، مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، میدان عتیق، عمارت چهلستون , کاخها عالی‌قاپو و هشت بهشت، کلیسای وانک، و  مدرسه چهارباغ نام برد.

 

KEYKHA

ارسال نظر

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;