09156548158

درباره ی یزد

اینجاییم که ایران را به شما معرفی کنیم

درباره ی یزد

درباره ی یزد

یزد از کلان شهرهایست که نزدیک به مرکز ایران است و در منطقه ی فلات مرکزی قرار دارد. بافت تاریخی این شهر در سال ۱۳۹۶ ثبت جهانی شد. شهر یزد یکی از قطبهای پزشکی ایران به‌شمار می‌آید. یزد در بین رشته‌های شیرکوه در دشتی گسترده به نام دشت یزد ـ اردکان قرار گرفته‌است.اوج پیشرفت یزد ، از سدهٔ «هشتم هجری» به بعد بوده و اتابکان یزد از مهم‌ترین عوامل پیشرفت این شهر در سده‌های گذشته به‌شمار می اید . یزد، در  در اوایل دهه پنجاه سخنران محمدتقی فلسفی به یزد لقب «حسینیه ایران» داد، وجود حسینیه‌های بزرگ و مجهز و همچنین سبک سینه زنی و نوحه خوانی خاص و نخل برداری ظهر عاشورا و برپایی روضهٔ امام حسین (ع) طول سال دلیل این نامگذاری است.

 

واژه یزد نامیست باستانی که ریشه در یشت یا یست یا یسن دارد به معنی ستایش،نیایش و پرستش است.بنیاد آن را به یزد گرد اول نسبت داده اند که در ابتدا آن را یزدان گرد نامید.دکتر حسن پیرنیا تاریخ دان دوره مشروطه یزد را ایساتیس ذکر کرد.هم اکنون نام یزد اخرین نامی است که نامیده شده است.

بافت تاریخی شهر یزد در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۵۰۰۰، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است .شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این شهر تاریخی به عنوان اولین شهر ایران و بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

‏۱۸ تیر ماه سالگرد ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی«یزد» نامیده شده است.

بافت تاریخی که به عنوان دست‌نخورده‌ترین و وسیع ترین بافت مسکونی تاریخی ایران شناخته شده و وسعتی بیش از ۷۰۰ هکتار به خود اختصاص داده است.

 

 

BADRERAJAEE

ارسال نظر

برای ارسال نظر ابتدا وارد سایت شوید

;